Co ma wspólnego wirus HCV z salonami kosmetycznymi, fryzjerskimi i studiami tatuażu?

kolejne_ataki_rekinaDoba ma tylko 24 godziny, w ciągu których na wiele spraw nie wystarcza czasu. Zastanawiacie się co to ma wspólnego z HCV? Pewnie w ogóle zastanawiacie się co to jest HCV?!

Po kolei, HCV to wirus wywołujący wirusowe zapalenie wątroby typu C (wzw C). Jeśli wiecie co kryje się za tym hasłem to jesteście wśród 45% osób, które deklarują  znajomość tego wirusa. Jeśli nie, to jeszcze nic straconego. Postaramy się to nadrobić!

Ponad połowa badanych, tj. 56% uznaje wirusowe zapalenie wątroby  typu C za poważny problem dla zdrowia społeczeństwa, i słusznie! Wielu z nas nie wie czy istnieje szczepionka przeciw wzw C, jakie są objawy zakażenia i czy można się skutecznie wyleczyć!

Niewiedza wywołuje w nas z jednej strony  strach, a z drugiej strony nieuwagę, dlatego kampania społeczna „HCV Jestem świadom” realizowana w ramach Projektu „Zapobieganie zakażeniom HCV” ma promować działania polegające na zmniejszeniu ryzyka zakażenia HCV.

Wirus HCV znajduje się we krwi i innych tkankach osoby zakażonej. Warunkiem przeniesienia zakażenia na inną osobę jest naruszenie ciągłości tkanek, przez które wirus może dostać się do organizmu osoby zdrowej.

Gdzie i dlaczego powinniśmy uważać?

Oczywiście pierwsze co przychodzi do głowy to zabiegi medyczne. Zgadza się! Zabiegi medyczne, np.: operacje chirurgiczne, zabiegi stomatologiczne, jak i również zabiegi pozamedyczne przebiegające z naruszeniem ciągłości tkanek i wykonywane bez zachowania odpowiednich procedur mogą stanowić ryzyko zakażenia HCV.

Salon kosmetyczny, salon fryzjerski, salon tatuażu. W tym miejscach też warto uważać. Czy wiecie co powinno zwrócić Waszą czujność?

Po pierwsze chodzi o czystość i porządek. O zadbane dłonie i krótkie paznokcie, a także o brak biżuterii na rękach osoby wykonującej zabieg. Osoba wykonująca usługę powinna stosować rękawiczki jednorazowe  do każdego zabiegu kosmetycznego. Rękawiczki powinny być zmieniane, gdy dojdzie do ich uszkodzenia podczas wykonywania zabiegu. Po założeniu rękawiczek osoba wykonująca zabieg nie powinna dotykać niczego co nie jest związane z wykonywaniem zabiegu, np. swojej twarzy czy telefonu. To ważny aspekt, na który powinniśmy zwracać uwagę. Fotele/leżanki bezpośrednio po każdym kliencie powinny zostać umyte i zdezynfekowane lub pokryte jednorazową podkładką zabezpieczającą. Kolejna kwestia to narzędzia kosmetyczne wielorazowego użytku, naruszające ciągłość skóry lub błony śluzowej np.: cążki do skórek, nożyczki do paznokci, spychacze do skórek, ścinaki do pięt, pęsety powinny być sterylne i bezpośrednio przed zabiegiem wyjęte ze sterylnego opakowania. Po użyciu umyte, zdezynfekowane, wysuszone i poddane sterylizacji. Narzędzia kosmetyczne jednorazowego użytku np. patyczki do odsuwania skórek powinny być użyte jeden raz dla jednego klienta.

Bądźmy odważni i pytajmy osoby wykonujące zabiegi czy przestrzegają tych zasad, bo to Wasze prawo, a ich obowiązek.