Czy sądzisz, że wiesz wszystko o HCV?

Narodowy Instytut Zdrowia Publicznego – PZH ma przyjemność poinformować o rozpoczęciu emisji cyklu 12 filmów popularyzujących wiedzę o problemie zdrowotnym, jakim jest zakażenie HCV i wirusowe zapalenie wątroby typu C (WZW-C).

Filmy przygotowano z myślą o odbiorcy, który nie ma wykształcenia medycznego a nawet podstawowej wiedzy o HCV. Takie aspekty jak możliwe drogi zakażenia HCV, diagnostyka WZW-C i leczenie przedstawiono w formie fabularnej z perspektywy osoby zakażonej i jej rodziny, a także osób z otoczenia i grup ryzyka.

W fabułę wpleciono informacje i fakty o HCV przedstawiane w formie tablic informacyjnych. Przewodnikiem wprowadzającym widza w problematykę HCV jest pełen energii i jednocześnie dość ekscentryczny Pan “Mr antyHCV” oraz jego dwóch technicznych asystentów stroniących od okazywania wszelkich emocji.

Specyficzny klimat towarzyszący narracji Pana “Mr antyHCV”, który wykorzystując rozmaite iluzoryczne gadżety do przekazania wiedzy intryguje, zaciekawia a niekiedy śmieszy. Stworzona w ten sposób nieco surrealistyczna atmosfera podkreśla najważniejsze fakty i skłania odbiorcę do refleksji. Jednocześnie rodziny i znajomi osób zakażonych HCV znajdą w tych odcinkach informacje pomocne w codziennym życiu z chorym.

Z perspektywy krzywego zwierciadła przedstawiono zachowania i mity przyczyniające się do często nieświadomej stygmatyzacji osób zakażonych. Filmy powstały w ramach realizacji Projektu KIK/35 “Zapobieganie zakażeniom HCV” finansowanego przez Szwajcarię i Ministra Zdrowia. Zachęcamy wszystkich do obejrzenia całego cyklu filmów na naszym kanale YouTube i dyskusji na forach społecznościowych kampanii “HCV Jestem świadom” www.jestemswiadom.org.