PROJEKT KIK/35 “ZAPOBIEGANIE ZAKAŻENIOM HCV”,
WSPÓŁFINANSOWANY PRZEZ SZWAJCARIĘ W RAMACH
SZWAJCARSKIEGO PROGRAMU WSPÓŁPRACY Z NOWYMI
KRAJAMI CZŁONKOWSKIMI UNII EUROPEJSKIEJ ORAZ MINISTRA ZDROWIA

Ministerstwo Zdrowia

Regionalna, Dni Olesna

24-07-2016 godz. 14:00

24-07-2016 godz. 18:00

Wydarzenia

Solny Rynek, Lompy, Olesno, Polska

Dni Olesna 2016 będą wyjątkowe – będziemy tam i my!

Od czerwca Narodowy Instytut Zdrowia Publicznego – Państwowy Zakład Higieny ruszył z kampanią społeczną „HCV Jestem świadom”. Jej celem jest podniesienie poziomu wiedzy społeczeństwa o istotnym problemie zakażeń HCV. Widzimy potrzebę wykształcenia postawy czynnej, która ma polegać na podejmowaniu działań zmniejszających ryzyko zakażenia HCV.

usmiechNa Dniach Olesna, 24 lipca, zapraszamy na teren amfiteatru do punktu edukacyjnego „HCV Jestem Świadom”, gdzie na uczestników wydarzenia czekać będą animatorzy, edukatorzy i lekarze. Będziemy przekazywać wiedzę o HCV w sposób ciekawy i atrakcyjny dla całej rodziny. Mamy dla Was przygotowane liczne konkursy, gry i zabawy oraz nagrody. Na dzieci czeka strefa animacji, podczas której maluchy będą mogły narysować „wirusostracha”, a na dorosłych czekają konkursy i quizy. Wystarczy trochę czasu, aby stać się świadomym czym jest HCV, jak się przenosi, jakie choroby wywołuje, a także, jak nie dopuścić do zakażenia wirusem HCV.

W Polsce wirusem HCV zakażonych może być nawet 200 tys., co oznacza, że wśród 200 dorosłych osób 1 osoba może być zakażona wirusem HCV. Ile dokładnie osób jest w Polsce zakażonych – nie wiadomo, ponieważ badań w kierunku HCV wykonuje się wciąż zbyt mało! Natomiast wyniki naszych badań są alarmujące, gdyż wskazują, że w Polsce 80% osób zakażonych HCV o tym nie wie, a świadomość na temat zakażeń HCV w społeczeństwie jest wciąż zbyt niska. Ponad połowa osób (55%) deklaruje, że nigdy nie słyszała o wirusie HCV.

Wiedza to najlepsza inwestycja w nasze zdrowie! Dlatego przyjdź w niedzielę 24 lipca na Dni Olesna i szukaj namiotów oznaczonych REKINEM!

W niedzielę w amfiteatrze w kabaretowym występie zagra Cezary Pazura, a w rynku będzie można podziwiać zespół EKT Gdynia, który zagra repertuar szantowy oraz orkiestrę dętą z Borek Małych. Tego dnia tradycyjnie odbędzie się uroczyste wręczenie Róż Olesna.

Zachęcamy do śledzenia informacji o prowadzonych w ramach kampanii społecznej działaniach w telewizji, w radio, a w każdej chwili zapraszamy na portal internetowy www.jestemswiadom.org. Szukajcie nas również w mediach społecznościowych dedykowanych kampanii. Jesteśmy z Wami m.in. na Facebook`u, Twitterze, YouTube, Printerest, Google+ oraz Instagramie.

 

Fotobudka „Zatrzymaj chwilę”

Fotorelacje

 

TAK, JAK OBIECYWALIŚMY DNI OLESNA BYŁY WYJĄTKOWE!

 Uczestnikom Dni Olesna dopisywały humory całe niedziele popołudnie. Goście wydarzenia czekali na występ kabaretowy Cezarego Pazury, a w rynku mogli podziwiać zespół EKT Gdynia, który zagrał repertuar szantowy oraz występ orkiestry dętej z Borek Małych. Tego dnia tradycyjnie odbyło się uroczyste wręczenie Róż Olesna.

My, chcąc zaciekawić uczestników wydarzenia, nie mogliśmy zostać dłużni. Przygotowaliśmy jak zwykle moc atrakcji. Na dorosłych czekał konkurs kreatywny z atrakcyjnymi nagrodami, zabawy i quizy multimedialne, które edukowały w zakresie wirusa HCV i WZW, a strefa animacji dziecięcych przyciągnęła całe rodziny do wspólnego układania puzzli i rysowania „wirusostracha”. Goście naszych namiotów wychodzili z bezpiecznym tatuażem z rekinem i czerwonym balonem HCV.

Nasz lekarz mógł przekazać cenną wiedzę o zakażeniach wirusem HCV w trakcie  rozwiązywania quizu na multimedialnych ekranach. Jak zwykle, przy fotobudce, zbierały się grupki osób, aby zrobić sobie śmieszne zdjęcia na pamiątkę akcji HCV Jestem świadom i Dni Olesna 2016.

O naszej akcji edukacyjnej w Olesnie pisali na portalu www.olesno.pl i na łamach Nowej Trybuny Opolskiej (http://www.olesno.pl/miasto-i-gmina/aktualnosci/kampania-spoleczna—hcv-jestem-swiadom—w-olesnie.html; http://www.nto.pl/wiadomosci/olesno/a/hcv-to-duzy-problem-akcja-na-dniach-olesna,10434378/), a Urząd Miejski w Oleśnie pochwalił się naszą akcją prozdrowotną na swoim Fanpage’u.

Jeśli chcecie być na bieżąco z aktualnościami związanymi z tegoroczną akcją HCV Jestem świadom, zapraszamy na www.jestemswiadom.org i media społecznościowe dedykowane kampanii: Facebook, Twitter, YouTube, Printerest, Google+ oraz Instagram.