PROJEKT KIK/35 “ZAPOBIEGANIE ZAKAŻENIOM HCV”,
WSPÓŁFINANSOWANY PRZEZ SZWAJCARIĘ W RAMACH
SZWAJCARSKIEGO PROGRAMU WSPÓŁPRACY Z NOWYMI
KRAJAMI CZŁONKOWSKIMI UNII EUROPEJSKIEJ ORAZ MINISTRA ZDROWIA

Ministerstwo Zdrowia

Dni Tuszyna z HCV Jestem świadom

17-09-2016 godz. 15:00

17-09-2016 godz. 19:00

Wydarzenia

Noworzgowska 30, Tuszyn, Polska

tuszynW bieżącym roku miasto Tuszyn (woj. łódzkie) obchodzi 600-lecie nadania praw miejskich. Z tej okazji cały rok obfituje w różne ciekawe przedsięwzięcia. Działania promocyjne podejmowane przez miasto Tuszyn postanowił również wesprzeć Narodowy Instytut Zdrowia Publicznego – Państwowy Zakład Higieny .

W dniu 17 września do Tuszyna zawita zespół Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego – PZH, który prowadzi kampanię społeczną „HCV Jestem świadom” w ramach Projektu „Zapobieganie zakażeniom HCV”, współfinansowanego przez Szwajcarię w ramach szwajcarskiego programu współpracy z nowymi krajami członkowskimi Unii Europejskiej oraz Ministra Zdrowia. Celem kampanii jest podniesienie poziomu wiedzy społeczeństwa o wirusie HCV oraz wykształcenie postawy czynnej polegającej na podejmowaniu działań zmniejszających ryzyko zakażenia HCV.

Już w najbliższą sobotę będziemy na Was czekać w namiotach z rekinem! Wiedzę o HCV będziemy przekazywać w sposób ciekawy i atrakcyjny dla całej rodziny. Odpowiemy na wszystkie Wasze pytania i wątpliwości. Zorganizujemy dla Was liczne zabawy oraz konkursy, w których można wygrać atrakcyjne nagrody! Nie może Was zabraknąć!

W Tuszynie nie zabraknie również muzycznych atrakcji. Wystąpią znane i lubiane gwiazdy, w tym m.in. Monika Kuszyńska wraz z zespołem oraz Maryla Rodowicz.

Czekamy na Was w godzinach 15-19 na placu przy boisku “Orlik” (ul. Noworzgowska 30).

Zapraszamy do wspólnej zabawy !!!

Szczegółowe informacje o kampanii społecznej „HCV Jestem świadom” są dostępne na stronie www.jestemswiadom.org. Jesteśmy również obecni w mediach społecznościowych: Facebook`u, Twitterze, YouTobe, Printerest, Google+ oraz Instagramie.


W Polsce nawet do 200 tys. osób może być zakażonych wirusem HCV (obecność wirusa w organizmie). Wyniki badań prowadzonych w ramach Projektu „Zapobieganie zakażeniom HCV” wskazują, że odsetek osób zakażonych HCV (obecność HCV RNA) dotyczy 0,52% populacji osób dorosłych, tj. ok. 165 tys. (od 125 do 215 tysięcy). HCV rzadziej występuje wśród dzieci, ale dokładne dane nie są dostępne. Rozpowszechnienie zakażeń HCV jest wyższe wśród mężczyzn niż kobiet (0,70% vs 0,35%) oraz w grupie wieku 18-24 (1,02%). Wyniki naszych badań są alarmujące, gdyż wskazują, że w Polsce 80% osób zakażonych HCV o tym nie wie, a świadomość na temat zakażeń HCV w społeczeństwie jest wciąż zbyt niska. Ponad połowa osób (55%) deklaruje, że nigdy nie słyszała o wirusie HCV.

Fotobudka „Zatrzymaj chwilę”

Fotorelacje

Edukacja po wakacjach:)

Mamy dla Was świetną wiadomość.  Drużyna edukacyjna kampanii społecznej „HCV Jestem świadom” nie ustaje w wysiłkach, aby jak najwięcej z nas ustrzec przed zakażeniem wirusem HCV.

W ubiegłą sobotę odwiedziliśmy urocze miasteczko Tuszyn, które obchodziło swoje 600-lecie.

Dwa dobrze znane namioty kampanii wypełniły się gośćmi już o godzinie 15:30. W myśl hasła edukacja przez zabawę przygotowaliśmy  wiele różnorodnych atrakcji stanowiących połączenie zdobywania wiedzy i dobrej zabawy.  Uśmiech u najmłodszych wywoływało wspólne tworzenie „wirusostracha”, układanie puzzli, gry i zabawy ruchowo-muzyczne.  Starsi z zaangażowaniem rozwiązywali quiz wiedzy przy życzliwej pomocy naszych edukatorów, układali puzzle magnetyczne oraz brali udział w kreatywnych konkursach z cennymi nagrodami.

Na każdego czekały pyszne grójeckie jabłka, ufundowane przez Stowarzyszenie Sadów Grójeckich, znakomicie obniżające ciśnienie tętnicze krwi oraz poziom cukru w organizmie.  Namacalnym tego dowodem były badania przeprowadzane w naszym namiocie przez pielęgniarki z Samorządowej Przychodni  Zdrowia w Tuszynie.

Bezpośrednie rozmowy z mieszkańcami uświadomiły nam jak ważną misje pełnimy dlatego nie żegnamy się a mówimy –  Do zobaczenia – na szlaku kampanii społecznej „HCV Jestem świadom”!