Startujemy z kampanią społeczną „HCV Jestem świadom”, realizowaną przez Narodowy Instytut Zdrowia Publicznego-PZH w Warszawie. Zdobądź wiedzę o HCV i nie daj się zakazić!

Startujemy z kampanią społeczną „HCV Jestem świadom”, realizowaną przez Narodowy Instytut Zdrowia Publicznego-PZH w Warszawie. Zdobądź wiedzę o HCV i nie daj się zakazić!

Po kilku latach intensywnych badań epidemiologicznych, prowadzonych w Polsce w ramach projektu „Zapobieganie zakażeniom HCV”, wiemy że ok. 200.000 (to tyle co duże miasto w Polsce) osób jest zakażonych i w jakich środowiskach oraz kto jest najbardziej narażony na zakażenie. Dlatego w wakacje 2016 będziemy dzielić się z Wami tą wiedzą i chcemy nauczyć: czym jest HCV, jak się przenosi, a przede wszystkim jak ograniczyć ryzyko zakażenia!

Rekin lubi krew - zdjęcie

Od czerwca ruszamy z kampanią społeczną „HCV jestem świadom”, której celem jest podniesieniu poziomu wiedzy społeczeństwa o istotnym problemie zakażeń HCV i wynikającej z tego potrzeby wykształcenia postawy czynnej, polegającej na podejmowaniu działań zmniejszających ryzyko zakażenia HCV.

Zapraszamy do naszych punktów edukacyjnych podczas pikników Lato z Radiem w całej Polsce. Czekają na Was edukatorzy i lekarze. Będziemy przekazywać wiedzę o HCV w sposób ciekawy i atrakcyjny dla całej rodziny! Wystarczy trochę czasu by stać się świadomym czym jest HCV, bo Wiedza to najlepsza obrona! Szukaj na piknikach Lato z Radiem naszego logo:

Logo HCVHCV (ang. Hepatitis C Virus) jest to wirus wywołujący wirusowe zapalenie wątroby typu C (wzw C). Zakażenie wirusem HCV przebiega w większości przypadków bez charakterystycznych objawów i może ujawnić się po wielu latach trwania w postaci marskości lub raka wątrobowokomórkowego.

ABC HCVWedług badań epidemiologicznych szacuje się, że w Polsce wirusem HCV zakażonych jest ok. 200 tys. osób dorosłych (w zależności od badań zakres ten wynosi od 150 do 250 tys.), co oznacza, że wśród 100 dorosłych osób 1 osoba może być zakażona wirusem HCV. Niestety dostępne dane pokazują, że tylko co 10 dorosła osoba zakażona wirusem HCV wie o swojej chorobie.Wyniki badań przeprowadzonych w Polsce przez NIZP-PZH wskazują, że świadomość na temat zakażeń HCV w społeczeństwie jest wciąż zbyt niska. Ponad połowa osób (55%) deklaruje, że nie słyszała o wirusie HCV.

Pięknie i młodziOprócz wspólnie spędzonego czasu podczas pikników Lato z Radiem, w ramach kampanii zobaczysz spoty w telewizji, usłyszysz spoty w radio, plakaty na przystankach a w każdej chwili zapraszamy na portal internetowy dedykowany kampanii www.jestemswiadom.org.

A po pikniku zapraszamy do pogłębienia i sprawdzenia swojej wiedzy!Szczególnie jeżeli należysz do osób uprawiających zawody pozamedyczne (pracownicy salonów kosmetycznych, tatuażu oraz studiów fryzjerskich), przy których może dochodzić do transmisji HCV i innych zakażeń krwiopochodnych, wejdź na stronę www.hcv.pzh.gov.pl . W zakładce Platforma e-learningowa możesz przejść szkolenie pogłębiające Twoją wiedzę i rozwiązać test – zalicz go a otrzymasz od nas dyplom, który przekona klientów, że jesteś profesjonalistą w swoim zawodzie. Szkolenia te dostępne są nieodpłatnie i dla każdego!

HCV: JA, TY, MY, ONI. W ramach Projektu „Zapobieganie zakażeniom HCV” realizowane są także darmowe działania edukacyjne skierowane do środowisk kluczowych z punktu widzenia walki z zakażeniami wirusem HCV, tj. do pracowników zawodów medycznych, w tym lekarzy oraz pielęgniarek, lekarzy ginekologów, hepatologów, położnych oraz lekarzy stomatologów. Gdzie i kiedy odbywają się szkolenia: Na stronie szkoleniehcv.pzh.gov.pl znajduje się lista kursów wraz z adresem i terminem ich realizacji. Wystarczy wejść, wybrać miasto, dogodny termin i zarezerwować miejsce. Szkolenia są finansowane ze środków Programu „Zapobieganie zakażeniom HCV”. Serdecznie zapraszamy!

Powyższe działania podejmowane są przez Narodowy Instytut Zdrowia Publicznego–PZH w ramach realizowanego Projektu „Zapobieganie zakażeniom HCV” współfinansowanego przez Szwajcarię w ramach szwajcarskiego programu współpracy z nowymi krajami członkowskimi Unii Europejskiej oraz Ministra Zdrowia.