Nie oszczędzaj na usługach upiększający kosztem zdrowia!

Decydując się na zabieg upiększający, lepiej wybrać miejsce, gdzie personel jest świadomy, przestrzega zasad bezpieczeństwa oraz wyposażony jest w jednorazowy lub wysterylizowany sprzęt! Wirus HCV jest stosunkowo odporny na warunki środowiska zewnętrznego, w temperaturze pokojowej może przeżyć na skażonych powierzchniach ponad siedem dni!

IMG_1877 (1024x768)Wirusowe zapalenie wątroby typu C jest chorobą zakaźną wywołaną przez wirus zapalenia wątroby typu C (HCV). Szacuje się, że w ok. 55-85 % osób, zakażenie przechodzi w postać przewlekłą wzw C. Po ok. 20 latach trwania choroby u 15-30% chorych rozwija się marskość wątroby, a u 1,5-4% pacjentów z marskością co roku dochodzi do rozwoju raka wątrobowokomórkowego.

Każdy zabieg z naruszeniem ciągłości skóry to potencjalne wrota dla zakażenia wirusem HCV! Dlatego przebiegające z naruszeniem ciągłości skóry zabiegi kosmetyczne, wykonywane z naruszeniem zasad aseptyki, czyli postępowania mającego zabezpieczyć pole zabiegowe przed dostępem czynników zakaźnych (bakterii, wirusów i grzybów) stanowią poważne ryzyko zakażenia nie tylko HCV. Tatuaż polega na wszczepieniu na odpowiednią głębokość skóry właściwej sterylnego barwnika z użyciem jałowej igły. Dlatego ogromnie ważne jest przestrzeganie podstawowych zasad bezpieczeństwa i higieny podczas wykonywania tatuażu.

W trakcie zabiegu istnieje ryzyko wprowadzenia wielu czynników zakaźnych. Ponadto może wystąpić alergia oraz zmiany typu reakcji na ciało obce. Dlatego przed przystąpieniem do zabiegu, świadomy zagrożeń tatuażysta powinien zapytać klienta o stan zdrowia np. czy klient nie cierpi na alergie, czy nie jest cukrzykiem, czy nie ma hemofilii, chronicznych chorób skóry, niedoborów immunologicznych lub chorób o podłożu autoimmunologicznym, problemów kardiologicznych, blizn lub innych zmienionych partii skóry z uwzględnieniem pieprzyków i znamion występujących od urodzenia.

Każdy, kto zamierza wykonać zdobienie skóry, powinien znać procedury bezpiecznego zabiegu. Wybierając studio upewnijmy się, że personel jest kompetentny.

kobieta1 copy (1024x703)Tatuażysta zawsze powinien zdezynfekować swoje miejsce pracy, dokładnie umyć ręce wodą oraz preparatem do dezynfekcji skóry, używać jednorazowych lateksowych rękawiczek medycznych w odpowiednim rozmiarze oraz przeprowadzić dezynfekcję skóry w miejscu tatuażu odpowiednim środkiem, zgodnie z zaleceniami producenta. Samo przetarcie skóry przysłowiowym spirytusem nie wystarcza – środek dezynfekcyjny działa skutecznie tylko wtedy, gdy pozostaje w miejscu naniesienia przez czas określony przez producenta! Czas działania środka dezynfekcyjnego ustalany jest w wyniku rygorystycznych badań – pamiętajmy o tym i nie skracajmy go! Równie ważne jest wyposażenie studia w sprawny autoklaw służący do sterylizacji sprzętu zabiegowego wielorazowego użytku. Aby sterylizacja była skuteczna sprzęt musi być wcześniej dokładnie umyty, wysuszony i zapakowany w odpowiednie opakowania, które zapobiegną jego kontaminacji po wyjęciu z autoklawu. Jeśli studio tatuażu nie posiada własnego autoklawu to powinno zawrzeć umowę z innym podmiotem oferującym usługę sterylizacji (np. sterylizatornie szpitalne lub gabinety dentystyczne wyposażone w autoklaw). Posiadanie przez salon tatuażu dokumentacji poświadczającej korzystanie z takich usług może się przydać na wypadek kontroli.

tatuaz-400x400Klienci salonów tatuażu koniecznie powinni zwracać uwagę na to, aby igła oraz opakowanie z tuszem zostały otwarte na ich oczach przed samym zabiegiem. Jeżeli tusz jest przelewany z opakowań zbiorczych do naczynek, naczynka te muszą być sterylne, najlepiej by były jednorazowe. Zyskujemy wtedy pewność, że nie używano tych elementów podczas zabiegu na innej osobie. Zwróćmy przy okazji uwagę, czy tusz, który za chwilę stanie się „częścią naszego ciała” jest bezpieczny – czyli nie zawiera toksycznych lub karcinogennych barwników oraz alergenów. Warto się o tym upewnić przed zabiegiem. Na portalu FDA (U.S. Food & Drug Administration) (http://www.fda.gov/Cosmetics/ProductsIngredients/Products/ucm107327.htm), która jest instytucją odpowiedzialną między innymi za bezpieczeństwo kosmetyków w USA, możemy się dowiedzieć, że wciąż prowadzone są badania nad oddziaływaniem barwników do tatuażu na zdrowie ludzi. W materiałach informacyjnych z czerwca 2015 r. (http://www.fda.gov/downloads/Cosmetics/ProductsIngredients/Products/UCM460321.pdf ) FDA informuje, że żaden tusz stosowany w USA do tatuażu nie został przez tę instytucję zaaprobowany.

tatuaz1-399x399Po wykonaniu tatuażu powinno się postępować zgodnie z zaleceniami osoby wykonującej zabieg. Dlatego tatuażysta zobowiązany jest przekazać wszystkie niezbędne wskazówki dotyczące pielęgnacji tatuowanego miejsca. Pierwsza folia, która została założona jeszcze w salonie tatuażu musi być zmieniona po ok. 3-4 godzinach. Skóra powinna zostać delikatnie umyta chłodną wodą z szarym mydłem, osuszona ręcznikiem papierowym i nawilżona cienką warstwą maści. Po wchłonięciu maści ponownie nakłada się opatrunek z folii. Przez pierwsze dni powtarza się czynność co kilka godzin. Zaleca się wykonanie testu w kierunku zakażenia HCV we krwi po upływie sześciu miesięcy od zabiegu. Jest to okres od potencjalnego zakażenia do chwili możliwości jego wykrycia.

Jeżeli wykonujesz zabiegi naruszające ciągłość tkanek, wiedz, że odpowiadasz za zdrowie Twoich klientów. Jesteś zobowiązany zadbać o ich bezpieczeństwo, być świadomy ryzyka oraz poinformować o konsekwencjach nieprawidłowego postępowania po zabiegu.

Jeżeli masz już tatuaż i po przeczytaniu tego artykułu odczuwasz obawę, że w trakcie jego wykonywania nie stosowano wspomnianych standardów i mogło dojść do zakażenia HCV, wykonaj badanie krwi na obecność przeciwciał dla wirusa (badanie anty-HCV). W takiej sytuacji zaleca się wykonanie testu nie wcześniej niż po upływie kilku tygodni od zabiegu. Jest to okres po którym znacząco wzrasta możliwości wykrycia zakażenia. Koszt badania jest niewielki w porównaniu do przeciętnego kosztu wykonania tatuażu.

Chcesz wyróżnić swój salon? Zwiększ świadomość podczas swojej pracy, przejdź bezpłatne szkolenie i dołącz do Mapy Świadomych Miejsc już dziś!

dotekstu01-2